Бір күні кедей отбасыда қыз дүниеге келіпті.Ол өзінің кедейлігіне қарамастан әрқашан көңілді жүріпті.Қыз еңбекқор ,сабырлы болыпты.Ешқандай ауыр жұмысқа бола көңілін түсірмепті.Осы қыз секілді болу ол кезде де ,бүгін де әркімнің қолынан келмепті.
<span>Анаңа </span><em>ауыр сөз айтпа</em><span>, Атыңа ауыр жүк артпа не груби матери и не оскверняй своё имя</span>
<span><span>үйге қарай жүгірме примета такая есть не бежать в сторону дома</span></span>
<span><span>жақсыдан үйрен жаманнан жирен от хорошего учись от плохого избегай</span></span>
<span><span><span> </span><em>Батыр болсаң</em><span> жауды </span><em>қайтар</em><span>, </span><span> </span><em>Шешен болсаң</em><span> дауды </span><em>қайтар если ты герой , победи врага , а если ты оратор , то победи в споре</em></span></span>
<span><span><em><em>Сөз</em><span> сүйектен </span><em>таяқ</em><span> еттен </span><em>өтеді слово ранит в кость а палка в мясо (дословно)</em></em></span></span>
<span><span><em>по смыслу : слово глубже ранит чем оружие)</em></span></span>
Сабақтың мақсаты;Білімдік; «Табиғатты қорғау» тақырыбы бойынша сөйлеу білу. Өзін қоршаған орта туралы айта білу.Дамытушылық; Жаңа тақырып бойынша сөздерді,сөз тіркестерін, сөйлемдерді меңгерту; оларды сөйлеуде дұрыс қолдана білу3.Тәрбиелік; оқушылардың білімге, оқуға баулу, тілге деген ынтасын молайту,тілге қызықтыру сабақтың негізгі мақсаттарын құрайды.Өзін қоршаған ортанысақтау.Сабақтың барысы;- Ұйымдастыру кезені- СәлемдесуОқушылардың сабаққа қатысын, сыныптың сабаққа дайындылығын тексеру.Мұғалім сөзі, сабақтың мақсаты және жоспарымен таныстыру.
Үй жұмысын тексеру – Нақыл сөздерді көшіріп жазу, мағынасын түсіндіру( 208 бет, тапсырма) Туған жер табиғаты- халқымыздың ұлттық мақтанышысондықтан, оны аялап, қорғауға үлес қосу – біздің азаматтық борышымыз.Сөздікпен жұмысМәтінмен танысу «Табиғат-анамыз» (оқу аудару)Мәтіннің көмегімен сұрақтарға жауап беру
Халқымыз нені анаға теңеген?Табиғатта қандай құбылыстар болады?Адамдар табиғатты бағындыруда қандай әрекеттер жасады?Адам ақыл-ойының нәтижесіндегә жетістіктер қандай қатер тұрғызады?Адам өміріндегі экологиялық зардаптар ненің әсерінен болып жатыр?Табиғат ресурстарын қалпына келтірмеу қандай жағдайға әкеліп соқтырады?Табиғатты ұқыпты пайдалануда адамдар қандай іс-әрекеттер жасай бастады?
Жазбаша жұмысКеректі сөздерді орындарына қойып, сөйлемдерді толықтырып жазу.БағалауЖаңа тақырып - Экология<span>Экология қазақ халқы үшін жаңа түсінік емес. Алғаш рет экология деген ұғымды (1866ж) ғылымға неміс ғалымы Эрнест Геккель еңгізген.</span>Экология – гректің oikos ( үй,мекен,тұрақ) және logos ( ілім) деген сөзден шыққан.Ол бізді қоршаған орта, біз өмір сүретін айнала деген ұғымды білдіреді. Демек, өзің тұрған үйді қалай таза ұстасаң,қоршаған табиғатты да солай сақтау керек.
Үй тапсырмасы; -Мәтінді мұқият оқып, мағнасын өз сөздерімен айтыңдар.-Мәтіннің көмегімен сөйлемдерді толықтырыңдар.-Мәтінге сүйеніп,сұрақтарға жауап беру арқылы сұхбат құраңдар.<span>
</span>
Наша квартира на шестом этаже, состоит из четырех комнат, два из них спальная, одна гостиная и моя комната. Маме понравилась кухня, широкая, светлая, окна большие, пол кафельный. Как заказали мебель для гостиной и кухни, быстро привезли и установили. Бұл жайлы, әдемі пәтер болды, самый правильное до начало в школе учебы переселились. Во дворе есть оказывается мои сверстники. Вчера познакомились и играли футбол. На новом месте нашел новых друзей.
Доп----ДО
стақан----СТ
ы-----------Ы
қаз---------Қ
жауабы-----ДОСТЫҚ