Мета:<span> навчати учнів оцінювати власний вклад у збереження природи; розвивати пізнавальну активність; виховувати у дітей бережливе ставлення до природи.</span>
Хід уроку
<span> I. Організаційний момент</span>
<span> II. Актуалізація опорних знань</span>
<span> Перевірка домашнього завдання</span>
<span> Учні у парах презентують розповіді про квіти, які їм найбільше подобаються, або улюблені квіти їхніх родин.</span>
<span> СПАСИБІ ЛЮДЯМ, ЩО ЗРОСТИЛИ ЛІС</span>
<span> Спасибі людям, що зростили ліс:</span>
<span> За всі дуби, ялини в пишнім гіллі І за красу отих зелених кіс,</span>
<span> В яких стоять гнучкі берізки білі.</span>
<span> Коли б не ліс, не знали б ми про те,</span>
<span> Що є фіалка й пролісок на світі,</span>
<span> Як у маю конвалія цвіте —</span>
<span> Найкраща, найніжніша поміж квітів.</span>
<span> Від суховіїв сохнула б земля,</span>
<span> Була б вона подібна до пустелі.</span>
<span> А ліс накличе хмари на поля —</span>
<span> Дощі проллються весняні, веселі...</span>
<span> Спасибі людям, що зростили ліс.</span>
М. Познанська
<span> — Чому ми дякуємо людям, що зростили ліс?</span>
<span> — Що попросила б людей природа, якби вміла розмовляти?</span>
<span> III. Повідомлення теми і мети уроку</span>
<span> — Сьогодні на уроці ми розглянемо можливі скарги від природи.</span>
<span> IV. Вивчення нового матеріалу 1. Розповідь учителя</span>
<span> — Послухайте оповідання про сумні пригоди коника.</span>
<span> Сидів у траві коник. Розглядав усе довкола. Сонце світило, і так приємно, тепло було конику в соковитій траві, що він зіпнувся на ніжки і засюрчав. Рантом зашуміло, і на коника упала тінь. Зверху щось звалилося і притиснуло його до землі...</span>
<span> — Я коника спіймав] — промовив один хлопчик до іншого.</span>
<span> — Покажи! — попросив інший.</span>
<span> Перший протиснув пальці під долоню, якою накривав коника, боляче здушив його, а потім узяв за складені крильця. Коник намагався вирватися, почав розгинати свої ніжки, які завжди рятували його, однак нічого не виходило.</span>
<span> — Ого,— промовив другий хлопчик,— дивись, які у нього довгі вуса. І ніжки смикаються.</span>
<span> Він схопив ніжки коника. Але перший хлопчик був не такий злий і легковажний, як другий. Він розумів, що коник живий, що він також бачить навколишній світ — сонце, небо, траву...</span>
<span> — Не чіпай його,— сказав перший хлопчик. Ми його відпустимо. Нехай собі стрибає.</span>
Клас
<span> І кинув коника далеко у траву. Упав коник у траву і пострибав чим далі від небезпечного місця.</span>
<span> За Ю.Аракчеєвим</span>
<span> — Розкажіть, чи доводилося вам спостерігати за схожою поведінкою дітей чи дорослих.</span>
<span> — Часто природу руйнує бездумна, безвідповідальна поведінка людей. Добрі й розумні вчинки допомагають захищати природу.</span>
<span> Пройдіться вулицями свого населеного пункту. Зверніть увагу на тіла живої і неживої природи. Напишіть розповідь-скаргу від імені рослини, тварини, ґрунту тощо. Зобразіть скаргу за допомогою малюнка.</span>
<span> Поміркуйте, що можна зробити, щоб виправити ситуацію.</span>
<span> Після закінчення роботи проведіть презентацію. Запросіть на неї дітей з інших класів, батьків.</span>
<span> Оцініть результати роботи.</span>
<span> 2. Фізкультхвилинка</span>
<span> V. Узагальнення й систематизація знань</span>
<span> Робота в групах</span>
<span> — Уявіть, що квіти, дерева і птахи вирішили написати побажання людям. Запишіть їх побажання. Потім з кращих побажань можна зробити красиві плакати і розвісити їх у парку або в лісі.</span>
<span> — Кожна група отримує запитання, яке необхідно обговорити вголос, висловити свої міркування, дійти спільної думки та зробити висновок.</span>
<span> а) Що запише нежива природа в книгу скарг?</span>
<span> б) Що запишуть рослини в книгу скарг?</span>
<span> в) Що запишуть птахи і тварини у книгу скарг?</span>
Учні разом з учителем читають скарги і на кожну з них дають відповіді. Зразок скарг від природи
<span> 1) «Не рвіть нас з коренем, а зрізуйте ножем.» Чия це скарга? Чому потрібно зрізати ножем?</span>
<span> 2) «Ми поспішали, прилетіли до своєї шпаківні, а вона розбита. Як нам жити? Де?» Чия це скарга? Як учинити?</span>
<span> 3) «Ми — солдатики і жучки-сонечка. Тільки сонечко пригріло, ми вилізли погрітись, а діти швидко нас зловили і стиснули у долоньках. Не беріть нас до рук! Благаємо!» Хто звертається по допомогу?</span>
4) «Я — річка. Мені важко нести у воді каміння, сміття, непотрібні речі. Незабаром пропаде вся риба». Що ми повинні зробити, щоб допомогти річці?
<span> 5) «Просять дерева — не рвіть наші гілки, листя. Нам дуже боляче!» Як ми можемо відповісти на цю скаргу?</span>
<span> VI. Підбиття підсумків. Рефлексія</span>
<span> — Про що йшлося на уроці?</span>
<span> — Що вас зацікавило?</span>
<span> VII. Домашнє завдання</span>
<span> — Напишіть розповідь-скаргу від імені рослини, тварини, ґрунту тощо. Зобразіть скаргу за допомогою малюнка .</span>
<span>
</span>
<span>
</span>