Урок 48
<span>Тема. Взаємозв’язок між будовою електронних оболонок і властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з гідрогеном та оксигеном. </span>
<span>мета: пояснити причини прояву елементами металічних та </span>
<span>неметалічних властивостей, періодичне повторення </span>
<span>властивостей хімічних елементів та їх сполук з ростом </span>
<span>заряду ядра атома, порівняти властивості хімічних еле‑ </span>
<span>ментів з особливостями електронної будови їх атомів; </span>
<span>сформувати поняття «атомний радіус», «електронега ‑ </span>
<span>тивність»; установити залежність між цими характе ‑ </span>
<span>ристиками елемента та його положенням у Періодич ‑ </span>
<span>ній системі; сформувати вміння складати електронні </span>
<span>формули іонів; закріпити вміння складати формули </span>
<span>електронних конфігурацій та записувати схеми будови </span>
<span>електронної оболонки атомів хімічних елементів. </span>
<span>матеріали: розчини натрій гідроксиду, сульфатної кислоти, алю‑ </span>
<span>міній хлориду, хлоридної кислоти, калій гідроксиду, </span>
<span>лакмусу або метилоранжу. </span>
<span>обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Мен‑ </span>
<span>делєєва (короткоперіодний варіант); таблиця від ‑ </span>
<span>носних електронегативностей, плакати «Будова </span>
<span>електронних оболонок атомів хімічних елементів», </span>
<span>інтерактивна таблиця Д. І. Менделєєва. </span>
<span>Базові поняття </span>
<span>та терміни: </span>
<span>атомний радіус, електронегативність, металічна й не ‑ </span>
<span>металічна активність, періодичність, періоди, групи. </span>
<span>Тип уроку: комбінований. </span>
<span>методи </span>
<span>навчання: </span>
<span>пояснювально ‑ілюстративні — бесіда, розповідь; </span>
<span>прак тич ні — розв’язування вправ, лабораторний до ‑ </span>
<span>слід; репродуктивні, частково‑пошукові, інтерактивні; </span>
<span>методи контролю. </span>
<span>структура уроку </span>
<span>I. Організаційний етап ................................. 1 хв. </span>
<span>II. Перевірка домашнього завдання ....................... 8 хв. </span>
<span>III. Актуалізація опорних знань ........................... 3 хв. </span>
<span>IV. Вивчення нового матеріалу ........................... 20 хв. </span>
<span>1. Залежність металічних і неметалічних властивостей </span>
<span>від будови зовнішнього електронного шару. </span>
<span>2. Радіус атома. </span>
<span>3. Електронегативність хімічних елементів. </span>
<span>239 </span>
<span>V. Узагальнення та систематизація знань .................. 10 хв. </span>
<span>VI. Домашнє завдання ................................... 1 хв. </span>
<span>VII. Підбиття підсумків уроку ............................. 2 хв. </span>
<span>хід уроку </span>
<span>I. о рганізаційний етап </span>
<span>Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. </span>
<span>II. Перевірка домашнього завдання </span>
<span>1. Бесіда за питаннями домашнього завдання. f </span>
<span>Як класифікують хімічні елементи за будовою енергетичних рівнів? </span>
<span>Яким чином ця класифікація відображена в Періодичній системі? </span>
<span>Чим обумовлюються металічні та неметалічні властивості елементів? </span>
<span>Які електрони називають валентними? </span>
<span>Як визначити число валентних електронів в електронних оболонках </span>
<span>атомів хімічних елементів головних підгруп? </span>
<span>2. Проводиться експрес-контроль щодо формування вміння f </span>
<span>складати електронні конфігурації та схеми будови атомів </span>
<span>хімічних елементів. </span>
<span>Перевірку можна здійснити у формі самоконтролю або взаємоконтролю </span>
<span>за відповідями, які вчитель наводить на дошці. </span>
<span>Завдання f </span>
<span>і варіант. Напишіть електронну конфігурацію та схему будови атомів </span>
<span>Натрію або Мангану (за бажанням учня). </span>
<span>іі варіант. Напишіть електронну конфігурацію та схему будови атомів </span>
<span>Хлору або Титану (за бажанням учня). </span>
<span>3. Під час експрес-контролю вчитель вибірково перевіряє f </span>
<span>виконання письмових домашніх завдань. </span>
<span>ІII. актуалізація опорних знань </span>
<span>Бесіда f </span>
<span>1) Чому різко відрізняються за властивостями елементи головних </span>
<span>підгруп I і VII груп? Поясніть відповідь з точки зору будови їх електрон-них оболонок. </span>
<span>2) Атоми п’яти елементів головної підгрупи мають у зовнішньому </span>