Урок 48 <span>Тема. Взаємозв’язок між будовою електронних оболонок і властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з гідрогеном та оксигеном. </span> <span>мета: пояснити причини прояву елементами металічних та </span> <span>неметалічних властивостей, періодичне повторення </span> <span>властивостей хімічних елементів та їх сполук з ростом </span> <span>заряду ядра атома, порівняти властивості хімічних еле‑ </span> <span>ментів з особливостями електронної будови їх атомів; </span> <span>сформувати поняття «атомний радіус», «електронега ‑ </span> <span>тивність»; установити залежність між цими характе ‑ </span> <span>ристиками елемента та його положенням у Періодич ‑ </span> <span>ній системі; сформувати вміння складати електронні </span> <span>формули іонів; закріпити вміння складати формули </span> <span>електронних конфігурацій та записувати схеми будови </span> <span>електронної оболонки атомів хімічних елементів. </span> <span>матеріали: розчини натрій гідроксиду, сульфатної кислоти, алю‑ </span> <span>міній хлориду, хлоридної кислоти, калій гідроксиду, </span> <span>лакмусу або метилоранжу. </span> <span>обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Мен‑ </span> <span>делєєва (короткоперіодний варіант); таблиця від ‑ </span> <span>носних електронегативностей, плакати «Будова </span> <span>електронних оболонок атомів хімічних елементів», </span> <span>інтерактивна таблиця Д. І. Менделєєва. </span> <span>Базові поняття </span> <span>та терміни: </span> <span>атомний радіус, електронегативність, металічна й не ‑ </span> <span>металічна активність, періодичність, періоди, групи. </span> <span>Тип уроку: комбінований. </span> <span>методи </span> <span>навчання: </span> <span>пояснювально ‑ілюстративні — бесіда, розповідь; </span> <span>прак тич ні — розв’язування вправ, лабораторний до ‑ </span> <span>слід; репродуктивні, частково‑пошукові, інтерактивні; </span> <span>методи контролю. </span> <span>структура уроку </span> <span>I. Організаційний етап ................................. 1 хв. </span> <span>II. Перевірка домашнього завдання ....................... 8 хв. </span> <span>III. Актуалізація опорних знань ........................... 3 хв. </span> <span>IV. Вивчення нового матеріалу ........................... 20 хв. </span> <span>1. Залежність металічних і неметалічних властивостей </span> <span>від будови зовнішнього електронного шару. </span> <span>2. Радіус атома. </span> <span>3. Електронегативність хімічних елементів. </span> <span>239 </span> <span>V. Узагальнення та систематизація знань .................. 10 хв. </span> <span>VI. Домашнє завдання ................................... 1 хв. </span> <span>VII. Підбиття підсумків уроку ............................. 2 хв. </span> <span>хід уроку </span> <span>I. о рганізаційний етап </span> <span>Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. </span> <span>II. Перевірка домашнього завдання </span> <span>1. Бесіда за питаннями домашнього завдання. f </span> <span>Як класифікують хімічні елементи за будовою енергетичних рівнів? </span> <span>Яким чином ця класифікація відображена в Періодичній системі? </span> <span>Чим обумовлюються металічні та неметалічні властивості елементів? </span> <span>Які електрони називають валентними? </span> <span>Як визначити число валентних електронів в електронних оболонках </span> <span>атомів хімічних елементів головних підгруп? </span> <span>2. Проводиться експрес-контроль щодо формування вміння f </span> <span>складати електронні конфігурації та схеми будови атомів </span> <span>хімічних елементів. </span> <span>Перевірку можна здійснити у формі самоконтролю або взаємоконтролю </span> <span>за відповідями, які вчитель наводить на дошці. </span> <span>Завдання f </span> <span>і варіант. Напишіть електронну конфігурацію та схему будови атомів </span> <span>Натрію або Мангану (за бажанням учня). </span> <span>іі варіант. Напишіть електронну конфігурацію та схему будови атомів </span> <span>Хлору або Титану (за бажанням учня). </span> <span>3. Під час експрес-контролю вчитель вибірково перевіряє f </span> <span>виконання письмових домашніх завдань. </span> <span>ІII. актуалізація опорних знань </span> <span>Бесіда f </span> <span>1) Чому різко відрізняються за властивостями елементи головних </span> <span>підгруп I і VII груп? Поясніть відповідь з точки зору будови їх електрон-них оболонок. </span> <span>2) Атоми п’яти елементів головної підгрупи мають у зовнішньому </span>
2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2 4,6 г натрия - это 4,6/23=0,2 моль столько же получится и щёлочи - 0,2 моль (это количество вещества) масса щёлочи: 40 г/моль*0,2 моль= 8 г