Оркестр<span>Жарияланды 23-02-2016, 09:34 Категориясы: Музыка </span>Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,
Ақтан жырау негізгі мектебінің музыка пәні мұғалімі
Шамбаева Ақбота Боранбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Оркестр
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оркестр туралы мағлұмат беру, оркестр түрлерімен таныстыру
Дамытушылығы: Оқушылардың ой - қабілетін, шығармашылығын, есте сақтау қабілетін дамыту
Тәрбиелігі: Балалардың қазақтың аспаптық өнеріне деген қызығушылығын дамыту
Көрнекілік: Күй жазылған дискі, сөзжұмбақ, кесте, тірек сызба
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
Ә) психологиялық дайындық:
«Тілек шамы» оқушылар шамды ұсыну арқылы бір біріне жақсы тілек тілейді
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Кубизм» әдісі
1. Аспаптық музыка дегеніміз не?
(Арнайы музыкалық аспаптарда орындау үшін жазылған шығарма)
2. Аспаптық музыканың неше түрі бар?(жеке аспаптық, ансамбльдік және оркестрлік)
3. Халық музыкасының аспаптық түріне нені жатқызуға болады?(Күй)
4. Аспаптық музыканың ең күрделі түрлерін ата?(Симфония, соната)
5. Симфониялық музыканы қандай аспаптар орындайды?(үлкен аспаптар тобынан құралған оркестр орындайды)
6. Аспаптық музыканың түрлерін ата?(концерттік, аспаптық ансамбльдер жатады)
7. Соната дегеніміз не?(фортепиано, скрипка сияқты белгілі бір аспапқа арналған, бірнеше бөлімнен тұратын музыкалық шығарма)
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту сұрақтары:
1. Аспаптық музыка дегеніміз не?
(Арнайы музыкалық аспаптарда орындау үшін жазылған шығарма)
2. Аспаптық музыканың ең күрделі түрі? (Симфония, соната)
ІІІ. Жаңа сабақ: «Сөзжұмбақ»
Ш а ң қ о б ы з
Ш е р т е р
І ш е к
Ж е т і г е н
с ы б ы з ғ ы
А с а т а я қ
Д о м б ы р а
1. Тілшесін саусақпен шалып тарту арқылы ойналатын музыкалық аспап.
2. Үш ішекті шертіп ойнайтын аспап.
3. Ішкеті аспаптардың негізгі бөлігі.
4. Көп ішектен тұратын музыкалық аспап.
5. Қурайдан жасалатын аспап.
6. Сілкіп ойналатын аспап.
7. Халқымыздың көне шежіресі атанған музыкалық аспап.
«Оркестр» мәтіні оқылып, талданады
"Тіл-ақылдың өлшемі" демекші,сенің сөйлеу тіліңнен сені танып,білуге болады.Сондықтан да,өз қазақ тіліңді шұбарламай әдемі сөйлеуге тырыс.
"Ана сүті бой өсіреді,ана тілі ой өсіреді" деп дана халқымыз айтып кеткендей,ана сүтімен өскен сен келешекте ары қарай даму,өркендей түсу үшін туған тіліңді меңгеруің қажет.
Әрине,қазірге таңда бәрі де көп тіл біліп,оларда еркін сөйлегілері келеді.Алайда бұл жерде туған тіліміздің қандай мәртебеге ие екенін ұмытпағанымыз жөн.Себебі,ата-бабамыз "ана тілің алпыс тілге татиды" деп бекер айтпаған деп білемін.
"Тілі өлген ел - тірі өлген ел" дегендей,қазақ тілін өзің ғана меңгеріп қана қоймай,өзгелерді де шақыр,баулы.Себебі,тіл елдігіміздің айғағы,алтын қазынамыз.
"Туған ел-тұғырың,туған тіл-қыдырың" демекші,өз ана тіліңнің қадірін біл.Туған ел мен туған тілдің бір ұғым екендігін ұмытпағайсың.
Ответ:
Томирис
Объяснение:
- привет
-привет
-сегодня мы знакомились с царицом Томирис
- а кто эта?
- она царица массагетов,
Имя Томирис и её сына Спаргаписа, который был полководцем её армии, имеют иранское происхождение[2]. Поскольку историки, которые впервые писали о нём, были греками, наиболее часто используется эллинистическая форма её имени. По мнению исследователей, имя сына царицы Томирис напоминает имя скифского царя Спаргаписа (Некоторые считают его отцом Томирис). Сходство имён можно объяснить родством между ираноязычными племенами (европейских) скифов и массагетов
<em>менің әжем өте ізгі, ол маған в көрінген минутты көмектеседі, ол әдемі және ақылды, ол жұмсақ және назды, ол дәмді дайында-, ол дәмді жаса- бар-! </em>