Бұрында Антон тіленші болып жүргенде оның қасынан өтіп жатқан адамдар оған аянышпен қарап,тиындар тыстап жатты. Соның кесірінен ол өзін әсіз ,білімсіз ешкімге керегі жоқ,еш нәрсесі жоқ адам ретінде сезінді деп ойлаймын .Сондықтан оның болашағына деген ойы және үміті болған жоқ . Бірақ жолаушы оған айтқан ақылынан кейін ол өзін қолына алды. Жұмыс істей бастады. Бай болды. Бай болғанының арқасында ол бұрында өзі сияқты болған адамдарға көмектесіп, ақыл айтып жігерлендіре алады
Мен таңертең сағат 7:00 де ұйқыдан тұрамын. Денемді шынықтырып жаттығу жасаймын . Таңғы асымды ішіп, киініп мектепке барамын. Сабақ 13:00 де бітеді. Үйге келіп анамның əзəрлеген дəмді түскі асын ішемін.Сағат 14:00 дее домбыра үйірмесі басталады .15: 30да үйге келіп бір сағат демаламын. Содан кейін ертеңгі сабақтарымды оқимын. Одан кейін анама үй жинауға жəне кешкі ас əзірлеуге көмектесемін. Кешкі аста түгел отбасымызбен жиналып бұл күнде қандай қызықтар болғанын айтып, талқылаймыз. Одан кейін ертеңге киімдерді реттеп, бөлмемді тазартамын. Одан кейін ұйықтаймын
Сабақтың мақсаты;Білімдік; «Табиғатты қорғау» тақырыбы бойынша сөйлеу білу. Өзін қоршаған орта туралы айта білу.Дамытушылық; Жаңа тақырып бойынша сөздерді,сөз тіркестерін, сөйлемдерді меңгерту; оларды сөйлеуде дұрыс қолдана білу3.Тәрбиелік; оқушылардың білімге, оқуға баулу, тілге деген ынтасын молайту,тілге қызықтыру сабақтың негізгі мақсаттарын құрайды.Өзін қоршаған ортанысақтау.Сабақтың барысы;- Ұйымдастыру кезені- СәлемдесуОқушылардың сабаққа қатысын, сыныптың сабаққа дайындылығын тексеру.Мұғалім сөзі, сабақтың мақсаты және жоспарымен таныстыру.
Үй жұмысын тексеру – Нақыл сөздерді көшіріп жазу, мағынасын түсіндіру( 208 бет, тапсырма) Туған жер табиғаты- халқымыздың ұлттық мақтанышысондықтан, оны аялап, қорғауға үлес қосу – біздің азаматтық борышымыз.Сөздікпен жұмысМәтінмен танысу «Табиғат-анамыз» (оқу аудару)Мәтіннің көмегімен сұрақтарға жауап беру
Халқымыз нені анаға теңеген?Табиғатта қандай құбылыстар болады?Адамдар табиғатты бағындыруда қандай әрекеттер жасады?Адам ақыл-ойының нәтижесіндегә жетістіктер қандай қатер тұрғызады?Адам өміріндегі экологиялық зардаптар ненің әсерінен болып жатыр?Табиғат ресурстарын қалпына келтірмеу қандай жағдайға әкеліп соқтырады?Табиғатты ұқыпты пайдалануда адамдар қандай іс-әрекеттер жасай бастады?
Жазбаша жұмысКеректі сөздерді орындарына қойып, сөйлемдерді толықтырып жазу.БағалауЖаңа тақырып - Экология<span>Экология қазақ халқы үшін жаңа түсінік емес. Алғаш рет экология деген ұғымды (1866ж) ғылымға неміс ғалымы Эрнест Геккель еңгізген.</span>Экология – гректің oikos ( үй,мекен,тұрақ) және logos ( ілім) деген сөзден шыққан.Ол бізді қоршаған орта, біз өмір сүретін айнала деген ұғымды білдіреді. Демек, өзің тұрған үйді қалай таза ұстасаң,қоршаған табиғатты да солай сақтау керек.
Үй тапсырмасы; -Мәтінді мұқият оқып, мағнасын өз сөздерімен айтыңдар.-Мәтіннің көмегімен сөйлемдерді толықтырыңдар.-Мәтінге сүйеніп,сұрақтарға жауап беру арқылы сұхбат құраңдар.<span>
</span>
Батырлық: -лық сын есім тудырушы жұрнақ
Ғалымның: -ның ілік септіктің жалғауы
Іскер: -кер сын есім тудырушы жұрнақ
Көмірді: -ді табыс септік жалғауы
1Қазақ хапқының .әйелдердің бас киімі? сәуКеле
2.Алматы аумағында орналасқан көл ? алакӨл
3.Қазақ халқының ұлттық ойыны ? Көкпар
4 Тойларда қуаныш білдіретін ырым ? Шашу
5.Астана қандай көлдің жағасында орналасқан? Есіл
6.Жыл басы болған жануар? Тышқан
7.Қазақ халқының ерлердің киімі. шАпан
8.Киіз үйдің бөлшегі? Уық