<span>Қызылорда қаласы №101 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Қожахметова ХаншайымСабақтың тақырыбы: Болымды және болымсыз етістік</span><span>Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға болымды және болымсыз етістік туралы түсінік қалыптастыру,алған білімдерін жинақтап,одан әрі тереңдету.</span><span>Дамытушылығы: Сауатты жазу дағдыларын жетілдіру,оқушының сөздік қорын байыту ,байланыстырып сөйлеу дағдыларын одан әрі дамыту.</span><span>Тәрбиелілігі : ұқыптылыққа,жинақылыққа,ұйымшылдыққа,бірлікке тәрбиелеу.</span><span>Сабақтың түрі: Жаңа сабақ</span><span>Сабақтың әдісі: топтастыру,сұрақ-жауап, ой қозғау,ойын,ереже.</span><span>Сабақтың көрнекілігі: үлестірме қима қағаздар,оқулық,суреттер,тиым сөздер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: а)оқушылардың зейінін сабаққа аудару ә)Психологиялық дайындық Үлкендерді құрметтеп, Күнде бестік алатын, Кішілерді ренжітпей, Біз әдепті баламыз, Біз бақытты баламыз. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру Үй жұмысын тексеріп,бағалау ІІІ.Жаңа сабақ. а) Қызығушылығын ояту мақсатында сұрақтарға жауап алу. -Қандай сөз таптарын білеміз? (Зат есім,сын есім,сан есім,етістік) -Бұларды қазақ тілінде бір сөзбен қалай атаймыз:(Сөз таптары) -Заттардың нелері болады? (аты,саны,қимылы т.б) ә) сабақтың тақырыбымен,мақсатымен таныстыру. б)Топтастыру . в) Ереже әдісі : Етістік Болымды болымсыз <span>Етістік болымды және болымсыз болып екіге бөлінеді. Болымсыз етістік болымды етістікке –ма,-ме,-ба,-бе,-па,-пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.Мысалы бар-барма, жаз-жазба,ки-киме т,б.</span> г) оқулықпен жұмыс Көркем жазу <span>1-жаттығу </span>Берілген етістіктерге –ма,-ме,-ба,-бе,-па,-пе жұрнақтарын жалғап жаз. 1-оқушы тақтада орындайды,сөз құрамына талдайды .Жазба,санама,келме,тұрма,шақырма,киме,қайтпа,төкпе,қазба, безбе. Сөздердің мағынасы қалай өзгереді? <span>3топтан </span>Сөздердің мағынасы қалай өзгереді? 3топтан 3 оқушыға 3 сөйлем құрату. Туған туысқаныңнан безбе. Бас киміңді теріс киме.Біреуге ор қазба. <span>2-жаттығу. Өзіндік жұмыс </span>Тиым сөздерді көшіріп жазу,сөз құрамына талдау.Аққуды атуға болмайды .Құмырсқаның илеуін,қарлығаштың ұясын бұзба.Малды аяғыңмен теппе.Нанды бір қолмен үзіп жеме.Сүт тағамдарын жерге төкпе. Сергіту сәті:5-жаттығу (ауызша) Жұмбақ шешуӨзі өтпейді, Ал өтпесті өткізеді. .............. Кір қоқысты сүймейді, Сыртқа қуып сүйрейді................. Қосымша сұрақтарға жауап алу. 3-жаттығу Топпен жұмыс <span>І топ ІІ топ </span>Болымды етістік Болымсыз етістік Оқып,жиып ал жетпейді, Жатып ішер кетпейді, тимейді, сүймейді ІІІтоп болымсыз етістіктердің қалай жасалып тұрғанын айтады. д) Сөздік диктант(жазу,сөз құрамына талдау) Жақтама,көшірме,кірме,шайқама,білдірме,айтпа,болма,жаула.(оқушылар бір бірін тексереді,бағалайды). е)Сабақты бекіту: Сабақты бекіту үшін,’’Үміт ағашы “ салынады,ал оның жемістерінде сұрақтар жазылады және олар ағаштың тамырын да ілініп тұрады,егер оқушы келіп сұраққа толық жауапберсе, ол піскен қызыл жеміске айналы,жоғары ілінеді.Егер жауап бере алмаса,ол сол күйінде көктей,төменде қала береді. Оқушылар өздерін сол жемістер арқылы бағалап, сұраққа жауап беруге тырысады.Піскен жеміс көп болса,оқушылар материалды жақсы меңгергенін білуге болады. ІV. Қорытынды . Вет диаграммасы -Балалар, сендер бүгінгі сабақта болымды,болымсыз етістікке байланысты көптеген шығармашылық жұмыс істедіңдер.Ал енді сабағымызды Вет диаграммасы арқылы қорытындылайық. Болымды Болымсыз етістік етістік V. Үйге тапрсырма беру 4-жаттығу,ережені түсініп жаттау VІ. Бағалау . Оқушыларды мадақтау арқылы бағалау.</span>
Пікір. Қиястың әкесі майданға кетіп, науқас шешсін бағу үшін оған егістікті өз қолына алуға тура келді.
Дәлел. бірінші абзацтың соңғы жағындағы сөйлемдерден Қиястың отбасының ауыр жағдайын көруге болады.
Мысал. Кейде осындай жағдайлар өмірде де кездесіп жатады. кей отбасыларда әкесі кетіп қалып немесе ішімдікке салынған кезде ананың балаларын бағуы немесе жетім қалған балалардың бірі екіншісіне қарасуы кездесіп жатады. Мұндай жағдайда бүкіл ауыртпалық қияс сияқты үйдің үлкеніне түседі.
Қорытынды. Он төрт жасар жігіт тақырыбында Қиястың іс-әрекеті суреттелген. оның анасы науқас, әкесі майданға кеткен,сондықтан үйінің барлық ауыртпалығын өз мойнына алған. егін ісін толық білмесе де отбасы үшін барын салып жүр. Бұл нағыз қайсарлық деп білемін. Қарап отырсақ Қияс істеген жұмыс қазіргі он төрт жастағылардың бәрінің қолынан келе бермейді.
Жаз жылдагы ен керемет кез.жазда кун оте ыссы болады. мен жазгы демалыстарды жаксы коремин. жазда мен Кыргыздагы Ыссык колге демалуга бардым. анда оте адеми болды, маган катты унады. сонымен катар ауылдагы атама демалуга бардым. жазда коптеген жана достарым пайда болды. мен жазды жаксы корем
Ответ:

ВАЛЕОЛОГИЯ
2
Таза ауа — тіршілік кепілі
АВТОР: ADMIN · 11.11.2011
Таза ауа — тіршілік кепілі
Адам әрекеті тек жер бетіндегі суды ғана емес ауаны да ластап келеді. Күн сайын өнеркәсіп орындары ауаға орасан зор улы газ және оларға қоса өте майда бөлшектерден тұратын қоспаларды шығарып жатады. Олар ауамен бірге адам мен жануарлардың денесіне сіңеді жене жер бетіне шөгеді. Кейде оларды жел алғашқы шыққан орнына мындаған километр жерге айдап апарады. Міне сондықтан да газ немесе қатты зат түрінде бөлініп шығатын заттардан ауаны қорғау адам денсаулығы үшін де, тіршілік үшін де үлкен мән алады.