Менің отбасым
сенің отбасың
сіздің отбасыңыз
оның отбасы
Туған жердің табиғатына ештене жетпейді. Туған жеріннің ауасынан, жерінен асқан бақыт жок. Өйткені туған жердің табиғаты қай елде жүрсенде ыстық. Туған жердің табиғатында өзінді сенімді сезінесін, өйткені сен бұл жердің бəрін білесін. Мен қай ел де жүрсемде туған жерімнің табиғаты мен үшін өте ыстық.
Куз-бастауыш келип-баяндауыш, жапырактар-бастауыш себеби сурагы нелер? саргайды-баяндауыш.
Сабақтың тақырыбы Сармат тайпаларының орналасуыСабақтың мақсаты:
Сарматтардың орналасу территориясы, ескерткіштері, жорықтары туралы баяндай отырып, білікті, білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1. Оқулықтағы материалдарды пайдаланып, Сыма Цянь, Аммиан марцеллин, Приисктің ғұндар туралы айтқандарын салыстыр.
2. Ғұн қоғамында кімдер билік етті?
3. Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер.
4. Ғұндардың билеушісі қалай билік жүргізген?
5. Ғұндардың мәдениеті жөнінде әңгіме құрастыр.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Сарматтар туралы деректер
Сарматтар еліміздің батыс аумағын б.з.б. 8 ғасыр мен б.з.-дың 5 ғасырында мекендеген.
2. Сарматтар мәдениеті.
Савромат-сармат тайпалары Орталық Азия мен Қара теңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырды. Көршілес Босфор мемлекетімен байланыс орнатып, Алдыңғы Азия, Солтүстік Кавказға, Парфияға жаулаушылық жорықтар жасады.
3. Сарматтар туралы болжамдар.
4. Сарматтардың наным-сенімі.
Сабақты бекіту:
1. Сарматтар ескерткіштері Қазақстанның қай аймақтарында табылған? Картадан көрсет.
2. Савроматтар мен сарматтардың байланысы қандай?
3. «Савромат-сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта эссе жаз
4. Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата.
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 23. Тест. Амазонкалар туралы аңызды оқып, түсінігін айту.
Моя страна очень богата!У нас есть все о вам пожилаешь@
Братишка казкша аудара саш