Мета: формувати поняття <span>рослиноїдна тварина, хижа тварина, всеїдна тварина; </span>розвивати вміння розрізняти тварин за способом живлення; поглибити поняття ланцюгу живлення у природі; закріпити вміння складати найпростіші ланцюги живлення; формувати вміння аналізувати об'єкти природи, встановлювати взаємозв'язки між ними; виховувати бережливе ставлення до тварин на основі осмислення взаємозв'язків між ними.
<span>Обладнання: </span>малюнки із зображенням тварин, таблички із написами.
ХІД УРОКУ
I. Хвилинка спостережень
<span>Який стан неба сьогодні?Яка погода надворі?Які зміни сталися у природі?</span>
<span>II. </span>Перевірка домашнього завдання
Практична вправа «Зрозумійте співрозмовника».
<span>Поверніться до свого сусіда і розкажіть про свою улюблену домашню тваринку.Нехай ваш сусід упродовж хвилини перекаже почуте.Обміняйтеся ролями.Намалюйте тваринку вашого сусіда по парті.Обговоріть, що для вас було легшим: розповідати, слухати, переказувати? А що важче?</span>
<span>III. </span>Актуалізація опорних знань
На які дві групи поділяються тварини?
<span>1. </span>Гра «Продовжте ланцюжок».
а) Ведмідь, лисиця,... ;
б) зозуля, голуб,... ;
в) карась, щука,... ;
г) корова, кінь,... ;
д) індик, качка,...
<span>2. </span>Відгадування загадок.
<span><span>Тварина рогата, а рогів багато. (Олень)</span><span>В зеленім лісі проживає і довгий хвіст пухнастий має, Їй на місці не сидиться, а зовуть її... (лисиця).</span><span>Влітку наїдається, взимку відсипається. (Ведмідь)</span></span>
<span>IV. </span>Повідомлення теми і мети уроку
<span>За рахунок чого тварини живуть?Сьогодні ми дізнаємось з вами про те, на які групи можна поділити тварин за способом живлення.</span>
До нас у гості завітали, як ви й здогадались із загадок, ведмідь, лисиця, олень, які допоможуть нам розібратись, на які групи за способом живлення діляться тварини.
<span>V. </span>Опрацювання нового матеріалу
<span>1. </span>Розповіді звірів.
Олень. Поживою для мене є трав'яниста і дерев'яниста рослинність — чагарники, гриби та лишайники. Взимку я поїдаю лише пагони дерев та сухі трави. Часом виходжу на поле поласувати зеленою озиминою або ж сіном, яке спеціально заготовляють для мене у мисливських
господарствах. Так само живляться і косуля, лань, лось. Ми належимо до рослиноїдних (на дошці — табличка з написом «Рослиноїдні»).
Лисиця. Живлюся я взимку найчастіше мишами, влітку — комахами, жуками і личинками хрущів. Я виходжу на полювання здебільшого вночі. Завдяки своєму тонкому нюху й слуху я визначаю, де є пожива. До жертви підкрадаюсь нечутно. До моєї групи належать вовк, орел, ящірка, гадюка. Ми — хижі тварини (на дошці — табличка з написом «Хижі»).
Ведмідь. Я справжній хижак: великий, сильний. Та, як зустрінеться мені бджолине дупло чи кущ малини,— не омину, обов'язково поласую. Білка, дика свиня, їжак і я належимо до групи всеїдних (на дошці — табличка «Всеїдні»).